Loading....

WordPress ako redakčný systém je naprogramovaný výborne, avšak časom začne spomaľovať svoj výkon. Je to spôsobené množstvom obsahu, témou, modulmi, nastavením vyrovnávacej pamäte, tzv. cache, ale aj hostingom. U providerov ktorých preferujeme, môžete mať pri výbere správneho hostingu výborné výsledky. Rýchlosť stránky je veľmi dôležitá, či už pre administrátora alebo návštevníka. Začína a „padá“ na tom celá stránka a všetko s ňou spojené.

Aktualizácia súčastí
Uistite sa, že vždy používate najnovšiu verziu WordPress, aktualizácie totiž často opravujú chyby a zvyšujú výkonnosť stránky. To isté sa týka modulov, prípadne aj prémiových (platených) tém. Veľmi dôležitá je aj najnovšia PHP verzia a MySQL / MariaDB databáza. O tieto stavebné prvky vašej webstránky sa našim klientom staráme my a starostlivosť je zahrnutá v predplatenom balíku služieb. Často sa totiž môže stať, že jadro WordPressu, prípadne jeho súčasti nebudú s novou PHP verziou alebo typom databázy kompatibilné a to zvyčajne bežný administrátor – správca nevie ani posúdiť, ani zladiť. Ak si s akýmkoľvek problémom nie ste istý, kontaktujte našu podporu, ušetríte si množstvo starostí a navyše vám radi poradíme.

Používajte cache plugin
Vyrovnávacia pamäť, či medzipamäť je čoraz viac bežný pojem. Používa ju váš počítač a používa ju aj systém WordPress. Je najdôležitejším faktorom pri optimalizácií stránky a jej rýchlosti. Pre začiatočníkov odporúčame nechať si nainštalovať, aktivovať a nastaviť modulu WP FastestCache. Modul je dostupný v bezplatnej (automaticky inštalujeme pri balíku služieb Basic a Štandard)  i prémiovej (automaticky inštalujeme pri balíkoch služieb Profi a Ultra) veľmi kvalitnej verzii, a veľmi múdro a automaticky ukladá načítané súbory do vyrovnávacej pamäte. S použitím týchto modulov je však spojená aj jedna veľmi ľahko riešiteľná “nepríjemnosť”, a to oneskorené zobrazovanie nového obsahu webstránky u administrátora-správcu. Ako tomu predísť v ďalšej časti článku i v Návode nižšie.

Test rýchlosti načítania stránky
Pri testovaní je dôležité poznať prvotné skóre, ktoré budete porovnávať s výsledkami ktoré dosiahnete použitím cache modulu. Môžeme pracovať napríklad s nástrojmi ako Pingdom, alebo PageSpeed Insights. Nástroje sú v angličtine, a sú dostupné bezplatne a bez registrácie, sledujú veľa faktorov, medzi hlavné patria http requesty, nastavenie cache, načítanie externých scriptov, presmerovaní, veľkosti stránky alebo napr. pokročilejšie použitie gzip alebo CDN. Nie je cieľom tohto príspevku naučiť správcov pracovať s niečim čo ich zrejme nebude ani zaujímať, len ukázať, aké možnosti má aj správca – neprogramátor.

Veľkosť stránky pri prvom načítaní
Prvotné vykreslenie stránky zaberá pre návštevníka najviac času. Venujte preto čas určeniu priority tomuto obsahu, či už sa jedná o počet a veľkosť obrázkov, štýlov stránky (CSS), javascriptu alebo obsahových prvkov stránky.

Dodržujte tieto hlavné pokyny:

  • nepoužívajte zbytočne veľké obrázky
  • držte veľkosť stránky v MB na čo najnižšej hodnote
  • používajte postupné načítavanie obsahu, tzv. lazy loading
  • používajte obrázky novej generácie (viac o tejto problematike nájdete v článku Výber grafiky pre web)

Prečítajte si ako používať modul WP FastestCache

, , , ,

Môžete komentovať

Back To Top

Pridajte otázku do vedomostnej Databázy !

Keď bude vaša otázka zodpovedaná, dostanete e-mail.

+ = Potvrďte, že ste človek a nie robot.